Komosa ryżowa
Komosę ryżową nazywaną przez Inków „matką wszystkich ziaren” uprawiano już ponad 5 tys. lat temu. Quinoę uznaje się za tzw. pseudo zboże.
Komosa ryżowa trójkolorowa od Purella pochodzi z ekologicznych upraw w Peru. W jej uprawie nie stosuje się więc środków ochrony roślin. Komosa jest naturalnie bezglutenowa i odpowiednia dla wegan.
Poznaj komosę ryżową
Komosa ryżowa zwana quinoa jest źródłem białka, które pomaga w utrzymaniu masy mięśniowej oraz zdrowych kości. Produkt ten nie zawiera soli i jest także źródłem błonnika pokarmowego. Komosa ryżowa trójkolorowa to doskonała alternatywa dla ryżu czy ziemniaków (tak uwielbianych przez Polaków) jako bezglutenowy zamiennik zbóż zawierających gluten.
Komosa ryżowa w Twojej diecie
Komosa o subtelnym orzechowym smaku pasuje do wielu dań. Możesz jeść ją zamiast kuskusu, ryżu czy kaszy bulgur. Z komosy możesz też przygotować sałatkę z warzywami lub poranną owsiankę. Możesz ją zapiekać, zrobić z niej krem czekoladowy czy upiec ciasteczka. Przed gotowaniem przelej ziarna wodą, żeby wypłukać z nich gorzkie saponiny.
Tego nie wiedziałaś…
NASA zaproponowała, żeby komosę jedli astronauci w trakcie lotów w kosmos.
W Ameryce Północnej quinoę jada się jako zamiennik ryżu. W miastach Ameryki Południowej takich jak Bogota i La Paz komosę się… pija. „Chicha” to tradycyjne andyjskie piwo warzone na bazie kukurydzy i komosy.
Proteinowa słatka z komosą ryżową
- 1 duży pieczony burak
- 2 marchewki
- 2 korzenie pietruszki
- 100 g sera koziego
- 1 łyżka orzeszków piniowych
- 2 łyżeczki czarnuszki Purella
- 40 g komosy ryżowej Purella
- 1 łyżka oliwy do pieczenia warzyw
Dressing:
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 1 łyżeczka miodu
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- 1 szczypta soli himalajskiej
- świeżo mielony pieprz